Aktualno
Področja dela
Ostale zanimivosti
Predstavitev |
![]() |
![]() |
![]() |
Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Mariboru opravlja svojo strokovno in humano dejavnost že več kot pol stoletja. Zapleti okrog statusa in delovanja slovenskih svetovalnih centrov so se pojavili ob spremembah v zakonodaji samostojne države Slovenije, ko so nekatere pristojnosti prehajale iz šolskega ministrstva na občine, te pa so doživljale preoblikovanja v manjše lokalne skupnosti. Ministrstvo RS za šolstvo in šport zavrača tudi vsako pristojnost za napredovanje svetovalnih delavcev zaposlenih v svetovalnih centrih v strokovne nazive (mentor, svetovalec, svetnik), kjer pa po naši oceni ne gre zgolj za problem kadrovske politiko (pridobiti in obdržati visoko strokovno usposobljen kader) in človeško plat tega problema (pošteno plačilo za opravljeno delo), temveč tudi za ne-enakost pred zakonom. Najprej in v največji meri pa gre za otroke, mladostnike, ter njihove starše in učitelje, s katerimi svetovalni delavci Svetovalnega centra Maribor delamo v smislu zadovoljevanja njihovih potreb, ki so pomembne za izvajanje dejavnosti vzgoje in izobraževanja. Do konca leta 1998 so bila občini Maribor sredstva za delovanje Svetovalnega centra zagotovljena iz državnega proračuna (po merilih za opredelitev priznanega obsega zagotavljanja porabe na področju šolstva v okviru specifičnih kriterijev- sredstva namenjena financiranju dejavnosti pomembnih za več občin ali regijo), s 1.1.1999 ob prehodu financiranja občin na t.i. primerno porabo, pa so bili ti kriteriji ukinjeni. Pri pripravi proračuna za leto 1999 je mestna občina Maribor na podlagi podatkov o številu osnovnošolskih otrok v bivši in takratni novo nastali občini Maribor opredelila svoje obveznosti do Svetovalnega centra Maribor v višini 74,5% potrebnih sredstev, ostala potrebna sredstva pa so se po isti metodologiji izračunala za novoustanovljene občine pred 1.1.1999 (Pesnica, Ruše, Duplek, Rače-Fram, Starše) in za novo nastale občine od 1.1.1999 (Hoče-Slivnica, Miklavž), s katerimi je v skladu z novo nastalimi okoliščinami zavod moral sodelovanje in sredstva dogovoriti in opredeliti s sklepanjem letnih pogodb. Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Maribor je vse do danes ostal javni zavod, katerega ustanoviteljske pravice in dolžnosti nosi MO Maribor, zavod pa zagotavlja določen del potrebnih sredstev z opravljanjem svojih uslug in storitev tudi drugim občinam in uporabnikom iz regije. V zadnjih letih je zaradi zmanjševanja obsega sredstev za te namene po občinah (npr. občina Selnica ob Dravi za štiri petine, MOM za štiri procente) zagotovljen delež sofinanciranja dejavnosti Svetovalnega centra Maribor vedno manjši (že pod 90% potrebnih sredstev), za ohranitev obsega dejavnosti pa vsakoletnih pogodbenih partnerjev že konstantno več kot dvajset.
KRATKA ZGODOVINA: 1952 je bila pod okriljem Zveze prijateljev mladine Maribor (psiholog Marjan Matko) 1970 se Vzgojna svetovalnica preimenuje v VZGOJNO POSVETOVALNICO. 1988 se je Vzgojna posvetovalnica iz Maistrove ulice 5 preselila. Dobila je 1997 se Vzgojna posvetovalnica preimenuje v SVETOVALNI CENTER ZA 2000 Od tega leta delujemo v novih prostorih, ki nam jih je uredila Mestna 2002 Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Maribor praznuje prvi med slovenskimi svetovalnimi centri 50. letnico delovanja. 2007 Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Maribor praznuje 55. obletnico delovanja.
2012 Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Maribor praznuje 60. obletnico delovanja.
CILJI IN POSLANSTVO SVETOVALNEGA CENTRA ZA OTROKE, MLADOSTNIKE IN STARŠE MARIBOR
»Za človeka gre!« dr.Anton Trstenjak
Z odlokom Mestne občine Maribor je Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Maribor javni zavod, ki deluje na področju vzgoje in izobraževanja. Izvaja torej javno službo, v okviru katere za potrebe ustanoviteljice - pa tudi za druge občine in naročnike, opravlja posamezne svetovalne, terapevtske, preventivne, vzgojno-izobraževalne in raziskovalne naloge s področja vzgoje in izobraževanja, ki so potrebne za celovito izvajanje dejavnosti vzgoje in izobraževanja, in v posameznih elementih sodijo tudi na področja zdravstvenega in socialnega varstva ter raziskovalne dejavnosti. OTROKOM IN MLADOSTNIKOM POMAGAMO ZA ŽIVLJENJE Otroci in mladostniki se v svojem razvoju srečujejo s številnimi težavami doma, v družini, v vrtcu in v šoli. Najpogostejše so težave v šoli. Slednjo otroci in mladostniki obiskujejo v pričakovanju uspeha. Vendar mnogi doživljajo v šoli strah pred neuspehom, nekateri med njimi v šoli niso uspešni. Doživljanje šolskega neuspeha navadno povzroči otroku oz. mladostniku duševno bolečino, ki je trajna in intenzivna psihična obremenitev, včasih celo psihični stres. Iskanje ustrezne rešitve je v takšni situaciji za posameznika zelo težavno.
S STROKOVNO PODPORO POMAGAMO STARŠEM IN VZGOJITELJEM Življenjske zgodbe otrok, mladostnikov, staršev in učiteljev, s katerimi se srečujemo v Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Maribor, so različne. Z vso pozornostjo se s svojim delom posvetimo vsaki posebej. Starši pogosto potrebujejo pomoč tudi pri reševanju lastnih težav, saj so otroci v sistemu družinskega funkcioniranja samo najšibkejši člen, ki hitro ali pa najprej popusti, izvor pritiskov ali neke problematike pa je pogosto čisto drugje. Ostati želimo najbolj iskana ustanova za nudenje pomoči – svetovalnih storitev v širši mariborski regiji.
Podporo in pomoč nudimo tudi otrokom s posebnimi potrebami (med temi zlasti otrokom s primanjkljaji na posameznih področjih učenja). Odločilno je, da jim znamo pozorno prisluhniti in se vživeti v njihov položaj; da jih natančno opazujemo in z občutkom odkrivamo težave; da jim nudimo pomoč in obenem iščemo njihove talente ter jih razvijamo. Z iznajdljivostjo, trudom in dobrim namenom je moč premagati tudi velike ovire. Izredno skrb namenjamo nastajajočemu sloju tako ali drugače ogroženih.
Stiki strokovnih delavcev Svetovalnega centra s starši, učitelji in svetovalnimi delavci iz osnovnih in srednjih šol so priložnost za poglabljanje medsebojnega sodelovanja. V okviru Centra organiziramo in vodimo različne izobraževalne programe za starše, učitelje in svetovalne delavce šol (predavanja za starše in učitelje, seminarje za učitelje in šolske svetovalne delavce, pedagoške delavnice, šole za starše...). V okviru le-teh ozaveščamo starše, učitelje in šolske svetovalne delavce o aktualnih, ključnih in najpogostejših vprašanjih odraščanja, vzgoje, šolanja, socializacije in prevzemanja družbenih vlog. Vsebine naših izobraževalnih programov bogatijo znanje udeležencev in jim omogočajo lastno samouresničevanje ter osebno rast. Naša osnovna skrb ostaja optimalni razvoj posameznika in družbe.
Do večje uspešnosti pri delu nam pomaga tudi naša raziskovalna dejavnost, sprotno in stalno nadaljnje izobraževanje in usposabljanje ter spremljanje domače in tuje strokovne literature s področja poklicev, znanosti in problematike, s katero se srečujemo. Biti želimo učeče se središče in model dobre prakse tudi za druge ustanove.
• Odprta vrata za vse;
• Odzivnost - človeka v stiski sprejmemo takoj, oz. v najkrajšem možnem času.
Utrditi se želimo kot regijski center za diagnosticiranje, svetovanje in psihoterapijo za otroke in mladostnike s težavami v psihosocialnem razvoju. Postati želimo učna baza študentom fakultet, ki jim že sedaj omogočamo opravljanje študijske prakse in praktičnega spoznavanja delovnega procesa.. Vzpostaviti želimo kvalitetnejše povezave z vsebinsko podobnimi ustanovami znotraj Evropske unije in se vključiti tudi v mednarodne raziskovalne projekte. Približati se potrebam in pričakovanjem otrok, mladostnikov, staršev in poklicnih vzgojiteljev, se nanje odzivati in pomagati pri njihovem uresničevanju bo naše temeljno vodilo in strokovni izziv tudi v bodoče.
POLITIKA VARSTVA OSEBNIH PODATKOV ODLOK O USTANOVITVI JAVNEGA ZAVODA SVETOVALNI CENTER ZA OTROKE, MLADOSTNIKE IN STARŠE MARIBOR STATUT SVETOVALNEGA CENTRA ZA OTROKE, MLADOSTNIKE IN STARŠE MARIBOR SKLEP O SOGLASJU K STATUTU SVETOVALNEGA CENTRA ZA OTROKE, MLADOSTNIKE IN STARŠE MARIBOR
|
Naročanje
Obveščamo vas, da je odslej možno naročanje na novi mobilni telefonski številki 040 / 83 21 05 kot tudi na dosedanji stacionarni številki 02 234 97 00 od ponedeljka do četrtka med 8. in 12. uro.
Copyright © 2010 Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Maribor. Postavitev strani: Sončna pot d.o.o., Maribor.